Twórcze
myślenie
Coaching
Trenowanie twórczego myślenia jest możliwe pod warunkiem, że nasze myślenie i działanie potraktujemy świadomie tak samo jak każdy inny, codzienny rodzaj aktywności, np. ćwiczenie mięśni brzucha czy ćwiczenia pamięci. Wszyscy wiemy, że myślimy i „używamy” pamięci ale mało osób zdaje sobie sprawę, że myślimy twórczo. (Nęcka, 2005, str.9) Człowiek żyje w grupie a twórcze myślenie jest naturalną zdolnością wszystkich ludzi. Można je rozwijać codziennie, świadomie podchodząc do rozwiązywania różnych problemów, motywować się do twórczych działań i wyrabiać w sobie pozytywne postawy wobec twórczości. Ma to wpływ na realne i pozytywne podejście do życia (Nęcka, 2005, str.10).
*cytat ze strony: http://www.dybinska.pl/trening-tworczego-myslenia.html
Celami trenowania twórczego myślenia są:
1. Rozwijanie umiejętności wyznaczania sobie celów i budowanie intencji;
2. Rozwijanie i stymulowanie ciekawości poznawczej;
3. Wspomaganie motywacji twórczej;
4. Wzmacnianie zaufania do własnych możliwości;
5. Zachęcanie do podejmowania ryzyka;
6. Wykształcenie nawyku pokonywania własnych ograniczeń;
7. Zwalczanie destruktywnych, szkodliwych przekonań;
8. Ukazywanie możliwości dokonywania wyborów;
9. Rozwój sprawności metapoznawczych;
(Nęcka, 2008, str. 21)
Technika 6–3–5
to jestt jedną z metod twórczego rozwiązywania problemów. Na początku ważne jest przygotowanie się do pracy z tą metodą. Należy podzielić grupę na sześcioosobowe zespoły. Jeśli uczestników jest za mało i stanowią liczbę, nie dająca podzielić się równo na 6, to warto stworzyć zespoły mniej liczne (cztero- lub pięcioosobowe), tak by ilość osób nie przekraczała 6. Zaproponować również trzeba wygodną pozycję do pracy - rozsiąśc sie w kręgach. Każdy z uczestników otrzymuje formularz z rubrykami do wpisywania pomysłów (odpowiednio wcześnie należy je przygotować) i na dany sygnał wpisuje w ciągu pięciu minut trzy pomysły w formularzu i następnie podaje go osobie siedzącej po jego lewej stronie. Na otrzymanym od sąsiada formularzu uczestnicy wpisują kolejne 3 pomysły lub ich modyfikację/ulepszenie i tak kartki obiegają zespół, dopóki kartka nie trafi do właściciela 3 pierwszych pomysłów. Aby sprawnie przeprowadzić ten fragment – w zależności od ilości osób w zespołach – potrzebujemy ok. 30 minut.
Strategie twórczego rozwiązywania zadań:
1. Strategia wyniku idealnego – rozwiązujemy problem wyobrażając sobie idealny stan końcowy już po rozwiązaniu problemu.
2. Strategia zarodka – ważne jest wymyślenie czegokolwiek, co pełniłoby funkcję „zarodka” po to aby pokonać różne blokady i przeszkody wewnętrzne już na wstępie procesu twórczego. Gdy brak jest pomysłów, praca nad „zarodkiem” daje szansę przezwyciężyć przeszkody.
3. Strategia nadmiaru – wytwarzanie jak największej liczby pomysłów, skojarzeń, analogii, pytań itd.
4. Strategia twórczego oddalenia – chwilowe, całkowicie odwracalne oddalenie się od sytuacji problemowej, ignorowanie realiów w jakich jest osadzony problem. Pozwala to na odległe skojarzenia. Mentalnie „zamykamy za sobą drzwi”. Następnie powracamy do rzeczywistości. (Nęcka, 2008, str. 15 – 19)
5 najlepszych technik twórczego myślenia
1. Burza mózgów – swobodnie i bez oceniania dzielisz się swoimi pomysłami, z co najmniej jedną inną osobą. Tej techniki używał Einstein.
2. Wprowadzanie przypadkowego elementu – zdefiniuj problem, a następnie wybierz w sposób zupełnie przypadkowy jakieś słowo ze słownika i zastanów się nad powiązaniami pomiędzy nimi dwoma.
3. Używanie odwrotnej burzy mózgów – zmień zdanie pozytywne w jego przeciwieństwo, aby powiedzieć, czym problem nie jest. W przypadku tej metody, odrzucasz to, czym problem nie jest, zostawiając to, co zasadnicze.
4. Technika Napoleona – zachowuj się tak jakbyś był(a) kimś innym. Zmierz się z problemem patrząc na niego z perspektywy innej osoby, myśl w sposób nieszablonowy i wyobraź sobie, że jesteś tą inną osobą i posiadasz jej cechy charakteru i używasz jej sposobów rozumowania.
5. Wolne pisanie – przez z góry wyznaczony okres czasu – np. 20-30 minut, zapisuj na kartce każdy pomysł, jaki przychodzi ci do głowy, bez względu na to, jak bardzo jest on zwariowany i jak bardzo może się on wydawać nierealny. Po prostu pisz w sposób nieprzymuszony i zupełnie swobodny. To przynosi niesamowite rezultaty, które są wykorzystywane szeroko w psychologii osiągnięć.
Wszystkie te metody mają jedno wspólne założenie: odgrywają one zasadniczą rolę w przywróceniu bądź wzmocnieniu twojej kreatywności
* źródło: http://www.sekretbogactwa.com/blog/kreatywnosc/5-najlepszych-technik-tworczego-myslenia/