KROK DRUGI
Metodyka pracy zdalnej rożni się nieco od metodyki przedmiotowej w realizacji zajęć stacjonarnych. Mimo, iż zakłada również fazy lekcji online, to jednak są one nieco inne ze względu na specyfikę narzędzi online. W nauce zdalnej nieustannie kontrolować trzeba i pobudzać uczniowską aktywność.
Klasyczna nauka online kierowana była do osób dorosłych, samodzielnych, zmotywowanych, zarządzających świadomie swoim czasem. W edukacji zdalnej dziecka - nauczyciel musi zadbać o sprzyjające środowisko dla ucznia.
Dodatkowo narzędzia do pracy zdalnej będą też różne ze względu na wiek ucznia.
Inne dla dzieci mniejszych, inne dla młodzieży.
No i najważniejsze o czym trzeba pamiętać - zmienić formę klasycznej lekcji na webinarium - czyli spotkanie tematyczne. Lekcje prowadzone w takich charakterze są bardziej efektywne i mniej nużące. Niestety wymagają solidnego przygotowania się do ich prowadzenia. Ale można posłużyć się pewnymi schematami i zmieniając formy pracy spowodować, by była zawsze interesujące dla ucznia.
Odpowiadają na pytanie czy to wszystko musi przygotować nauczyciel - stwierdzam, że absolutnie nie. Lekcja musi być interakcją. Zatem jej fragmenty prowadzą uczniowie.
Jak tego dokonać? ... zaraz opowiem, na kolejnych stronach. Zaprezentuję wiele przykładów i miejsc w sieci - inspirujących do tworzenia własnych wizji prowadzenia niekonwencjonalnie lekcji.