Laboratoria Przyszłości
Future Laboratories - pomysły zebrane w jednym miejscu...
Kompetencje NAUCZYCIELA
Posiadanie przez szkołę sprzętu pozyskanego w ramach programu Laboratoria Przyszłości to 50% sukcesu. Drugie 50% to sposób ich wykorzystania, który nierozerwalnie łączy się z umiejętnością zastosowania go w celach dydaktycznych. Oczywiście animatorem jest nauczyciel, którego zadaniem jest stworzenie obszaru do doświadczania dla ucznia.
Dlatego ważne jest aby nauczyciel mógł swobodnie poruszać się po świecie nowych technologii i wiedział w jaki sposób z nich korzystać i potrafił stworzyć program edukacyjny dla ucznia, wykorzystujący potencjał Laboratorium.
FOTOGRAFIA
i FILM
UMIEJĘTNOŚCI TIK
MENTORING
Studio fotograficzno - filmowe to miejsce, gdzie spotyka się wiedza teoretyczna nt. optyki z wiedzą praktyczną jak na przykład praca z aparatem, kamerą, oświetleniem, nagłośnieniem. Jednocześnie można przygotować interdyscyplinarny projekt polegający na łączeniu języka polskiego - pisanie scenariuszy, z fizyką - wyjaśnienie zjawisk optycznych, z umiejętności prezentowania się przed kamerą - czyli kompetencje miękkie i predyspozycje aktorskie.
Link do pracy w programie UNFREEZ >>>
Co wiedzieć powinien nauczyciel o TIK?
Zagadnienia i podstawowe informacje, zestawy linków i instrukcji.
Metodyka pracy z nowymi technologiami - model lekcji odwróconej, laboratoria, metoda portfolio, WEB QUEST, projekt edukacyjny, eksperymenty.
Mentoring - wsparcie w nauce od strony praktycznej. MISTRZ - UCZEŃ
ZASOBY
Rozwój indywidualny to również umiejętność zdobywania i poszukiwania wiedzy samodzielnie przez ucznia.
TUTORING
Praca z uczniem zdolnym może być oparta ma turoingu. Wówczas przynosi niezwykle pozytywne rezultaty. Zajęcia dodatkowe w szkole mogą mieć właśnie taki charakter. Trzeba zaplanować w jaki sposób, wykorzystując laboratoria można przygotować właśnie taki model pracy.
ROBOTY
Projekty edukacyjne związane z robotyką są dobrym sposobem na prowadzenie dodatkowych zajęć rozwijających. Robot może być przyjacielem na każdej lekcji. Może uczyć na języka angielskiego, pomagać nam w poszukiwaniach na lekcji geografii. może być pomocnikiem an nauce muzyki, plastyki.
DRUK 3 D
Drukowanie 3D - przyszłość w różnych dziedzinach nauki. Znajduje zastosowanie w medycynie, w projektowaniu przestrzeni, w życiu codziennym. Żeby wydrukować coś w formie trójwymiarowej, trzeba rozumieć trójwymiarowość. Tego typu zajęcia świetnie wprowadzają ucznia w świat przestrzeń. Uczą postrzegania przedmiotów jako siatki 3D, z której każdy jest zbudowany. to dobry wstęp do geometrii przestrzennej.
ELEKTRONIKA
PODSTAWY
PROGRAMOWANIA
Elektronika jest przydatna dziedziną nauki. Pozwala zrozumieć wiele procesów. Aby zadziałał robot trzeba go oczywiście najpierw zbudować. Połączyć ze sobą poszczególne elementy. Dopiero wtedy można zacząć go programować.
Najważniejszym elementem rozwoju komputacyjnego myślenia jest nauka programowania. Oczywiscie jest wiele sposobów nauki programowania w szkole podstawowej. Najważniejsze jest jednak kształcenia poprzez ten rodzaj zajęć logicznego, elastycznego i technicznego myślenia. Programiści wybierają zawsze najprostsze rozwiązania, ale tego trzeba się uczyć już od najmłodszych lat.