top of page

Fazy wprowadzania projektu edukacyjnego
- jako narzędzia edukacji międzyprzedmiotowej w szkole.

Praca metodÄ… projektów pozwala na samodzielne przez ucznia
(ale kierowane – przez nauczyciela) poszukiwanie różnych źródeÅ‚ wiedzy i budowanie zasobów wiedzy niezbÄ™dnych do rozwiÄ…zania danego problemu.

​

Fazy podchodzenia do pracy metodÄ… projekt, które przechodzi nauczyciel:

Faza pierwsza - potrzeba

Faza druga - poszukiwanie

Faza trzecia - realizacja

Faza czwarta - ewaluacja

Faza piÄ…ta - zrozumienie,
włączenie do swojego warsztatu pracy

​​

Aby się przygotować do działania wg nowego modelu szkoły warto wprowadzić - Etapy myślenia interdyscyplinarnego:

1.Wspólne poczcie wartoÅ›ci

2.Analiza zasobów

3.Wybór partnerów do wspólnego projektowania

4.Opracowanie wstÄ™pnego projektu np.:  interdyscyplinarnego – wydarzenie – typu: DzieÅ„ Ziemi / DzieÅ„ BretoÅ„ski

5.Realizacja projektów interdyscyplinarnych integrujÄ…cych przedmioty – wokóÅ‚ tematu miÄ™dzyprzedmiotowego (zbieranie doÅ›wiadczenia)

6.Przygotowania innowacji, eksperymentu?

7.Wprowadzenie autorskiego programu nauczania lub modyfikacja programu nauczania

Lekcja ogrodnictwa

W projekcie edukacyjnym ocenianie dotyczy przede wszystkim oceny procesu pracy nad projektem, a w nastÄ™pnej kolejnoÅ›ci efektu pracy, bo praca podzielona jest na etapy i rozÅ‚ożona pomiÄ™dzy uczniów.
W zasadzie realizacja projektu ne jest możliwa, jeÅ›li  któryÅ› z elementów nie bÄ™dzie zrealizowany prawidÅ‚owo. Ocena etapowoÅ›ci pracy może być realizowana przez samoocenÄ™ wykonawcy danego etapu. Wyplenienie zadani i zrealizowanie danego etapu dla wszystkich jest widoczne, zatem nie ma kÅ‚opotu, ze coÅ› umknie naszej wadze. Ocena ma bardziej charakter informacyjny i motywujÄ…cy. WskazujÄ…cy ile pozostaÅ‚o nam pracy do koÅ„ca projektu.

ABY SPRAWNIE OCENIAĆ realizacjÄ™ ETAPÓW PRACY POTRZEBNE SÄ„ DOBRZE DOBRANE KRYTERIA.

PrzydadzÄ… siÄ™ do tego np. kart oceny, obserwacji i samooceny czy karty oceny

prezentacji, które uÅ‚atwiÄ… pracÄ™ nauczycielom i pozwolÄ… na gromadzenie istotnych dla procesu oceniania informacji. Pojawia siÄ™ pomysÅ‚ na ocenianie punktowe.

​

Jak się przygotować do myślenia projektowego?

Sprawdzić należy w postawie programowej swojego przedmiotu, które tematy wykraczajÄ… poza obszar jednej dziedziny. Te tematy, które bÄ™dzie można realizować wspóÅ‚pracujÄ…c z innymi nauczycielami sÄ… bardzo rozlegÅ‚e, scalajÄ…ce wiele obszarów nauki. Tak należy upatrywać dobrych, Å‚atwo modelowanych obszarów wiedzy, która można zdobyć poprzez realizacjÄ™ projektu.

NastÄ™pnie mona dobierać sobie do wspóÅ‚pracy innego nauczyciela, które dziedzina jawi nam siÄ™ odpowiednia do rozszerzenia danej tematyki. Porozmawiać, ustalić i spróbować.

To brzmi bardzo prosto, ale zaczynamy siÄ™ wówczas martwić, czy nie wygeneruje nam to za dużo dodatkowej pracy - niewspóÅ‚miernej do osiÄ…gniÄ™tych efektów.

Otóż wyczystko zleży od opracowania dobrego schematu pracy. Innymi sÅ‚owy przemyÅ›lany projekt nie bÄ™dzie dla nauczyciela zbyt obciążajÄ…cy. Za to przyniesie wymierne korzyÅ›ci.

​

Uczniowie uczÄ… siÄ™:

1. podejmowania decyzji: mogą samodzielnie wybierać lub doprecyzować temat,

problem do rozwiÄ…zania, sposób dziaÅ‚ania, źródÅ‚a informacji itp., zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i celami projektu - jeÅ›li stworzymy takie warunki.

2. poszukiwania:mogÄ… poszukiwać różnych sposobów zbadania i możliwoÅ›ci rozwiÄ…zania problemu -jak dobrze przygotujemy zagadnienia i karty pracy.

3. przedsiÄ™biorczoÅ›ci i elastycznoÅ›ci: pracujÄ…c wytrwale i w przemyÅ›lany sposób uczniowie dążą do realizacji zaÅ‚ożonego planu pracy; podczas gdy pojawiajÄ… siÄ™ poważne przeszkody starajÄ… siÄ™ je przezwyciężyć lub poszukać innego rozwiÄ…zania, modyfikujÄ…c swoje dziaÅ‚anie w wyniku dyskusji w grupie i konsultacji - jeżeli stworzymy warunki wspóÅ‚pracy i zaplanujemy konsultacje.
4. prezentowania swojej pracy innym: podsumowujÄ…c projekt przecież uczniowie przygotowujÄ… i przeprowadzajÄ… publicznÄ… prezentacjÄ™, czy to w formie pokazu, prezentacji, czy wystawy - jeżeli zaplanujemy okreÅ›lone formy upublicznienia. Można również formÄ™ takiej publicznej prezentacji pracy pozostawić do decyzji uczniom.

5. oceniania pracy swojej i innych: na etapie dokonywania samooceny oraz oceny innych  - oceniajÄ… swoje wysiÅ‚ki i ich ostateczny efekt na przykÅ‚ad: z punktu widzenia „kryteriów sukcesu”, okreÅ›lonych wczeÅ›niej wspólnie z nauczycielem, lub odnoszÄ…c siÄ™ do narzuconych przez nauczyciela kryteriów.

Czasem warto mieć kontrolę (z punktu widzenia nauczyciela) nad tym co zostanie ocenione. Dlatego ostateczne zdanie w tej materii musi należeć od nauczyciela.

​

Rodzajów projektów jest bardzo wiele. Wiele też jest sposobów ich realizacji. Zaczynać należy jednak od tych najprostszych, bo można Å‚atwiej zapanować nad procesem.

Przecież wprowadzajÄ…c projekt edukacyjny do swojego warsztatu pracy nauczyciel również bÄ™dzie zdobywaÅ‚ doÅ›wiadczenie, jak go prowadzić, organizować, tak by byÅ‚y one cennym narzÄ™dziem dydaktycznym.

​Podaję 4 przykłady.

​

​

​

​

​

bottom of page