PASJA - jak ją w sobie rozbudzić?
Projekt edukacyjny jako narzędzie integracji międzyprzedmiotowej - wstęp do odkrywania, rozwijania uczniowskich pasji
Aby zostać pasjonatem trzeba małymi krokami nauczyć się inaczej podchodzić do edukacji, uczenia innych, uczenia się, doskonalenia się przez całe życie...
Zdobywanie informacji to nasza codzienność. Nieustannie jÄ… przyswajamy i selekcjonujemy. Potem musi nastÄ…pić proces jej przetworzenia i zapamiÄ™tania. Wtedy dopiero informacja zamieni siÄ™ w wiedzÄ™. JeÅ›li do tego proces nie dojdzie, wówczas zdobytÄ… informacjÄ… oddamy w formie odtwórczej recytujÄ…c zapamiÄ™tane fragmenty (na przykÅ‚ad: na egzaminie, sprawdzianie, w rozmowie), w konsekwencji po jakimÅ› czasie zapomnimy jÄ…. Nie trwali siÄ™ ona i bÄ™dzie zanikajÄ…cym wspomnieniem.
Mawia siÄ™ wówczas "gdzieÅ› dzwoni...". CoÅ› niby pamiÄ™tamy, ale nie jest to możliwe do prawidÅ‚owego, kompleksowego odtworzenia informacji. Czasem wtedy nasz mózg dodaje coÅ› od siebie i konfabulujemy na dany temat.
Ale kiedy informacjÄ™ uda nam siÄ™ przerobić na wiedzÄ™, wówczas bÄ™dzie ona nam towarzyszyć zawsze. Dlaczego o tym mówiÄ™? Bo ten proces przeksztaÅ‚cania bardzo mocno realizowany jest kiedy pracujemy metodami projektowymi. Kiedy informacjÄ™ oglÄ…damy caÅ‚oÅ›ciowo.
Dlatego o projekcie (jako metodzie aktywizujÄ…cej) mówi siÄ™ już od dawna i pojawia siÄ™ on we wszystkich materiaÅ‚ach opisujÄ…cych nowoczesne nauczanie.
We wspóÅ‚czesnym Å›wiecie dzieje siÄ™ tyle wokóÅ‚ ucznia, że trudno jest nauczycielowi wygenerować coÅ› niezwykÅ‚ego, co zaskoczy i przykuje uwagÄ™ uczniów. Wszystkie metody aktywizujÄ…ce staÅ‚y siÄ™ już codziennoÅ›ciÄ…. Praca w grupach - nie jest już niczym oryginalnym.
Zatem jak obecnie oddziaływać? Jak pracować w szkole z uczniami, żeby się nie spalać i być skutecznym?
AnalizujÄ…c nowoczesne publikacje, podpowiedzi praktyków, teoretyków, wizjonerów dotyczÄ…ce sposobów rozbudzania i utrzymania zainteresowania uczniów i odnoszÄ…c siÄ™ do mojego osobistego doÅ›wiadczenia - wskażę nastÄ™pujÄ…cÄ… drogÄ™:
-
konieczne jest pierwotne pobudzenie
-
konieczne jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa
-
konieczne jest zainteresowanie tematem
-
konieczne jest dopasowanie stopnia trudnoÅ›ci do możliwoÅ›ci ucznia i natychmiastowe nagradzanie drobnych sukcesów
-
przydatne jest nauczenie radzenia sobie ze stresem i swoimi niedoskonałościami, ograniczeniami
-
konieczna jest wiara w siebie i swoje możliwości
-
potrzebny jest inny sposób podejÅ›cia do nauczania, do organizowania przestrzeni edukacyjnej dla ucznia, do tworzenia pomocy dydaktycznych i formuÅ‚owania zagadnieÅ„ i zadaÅ„.
​Jak tego dokonać w pracy z uczniem, kiedy wydaje się nam, że wszystko już było?
Było, to prawda, ale nie wiedzieliśmy, najważniejszego, albo nie zwracaliśmy na to uwagi - bez pozytywnych emocji wszystkie te techniki, metody i formy pracy nie są niczego warte. Wprowadzają tylko zamieszanie, rozproszenie, sztucznie kreując pozorne działanie.
Bez szacunku i zaufania do nauczyciela – uczeÅ„ siÄ™ niczego nie nauczy. BÄ™dzie tylko widzem naszego przedstawienia. Dalego, jak mawiajÄ… "stara szkoÅ‚a" miaÅ‚a konkretne efekty, a teraz tym bywa różnie. Å»eby nasze, nauczycielskie dziaÅ‚ania odniosÅ‚y skutek musi wystÄ…pić uwaga i zainteresowanie ze strony ucznia. Dawniej szacunek, waga skierowana na nauczyciela byÅ‚a codziennoÅ›ciÄ…. Dzisiaj o niÄ… walczymy.
Czyli tutaj świetnie się przyda się proponowana przeze mnie (autorsko nazwana) pedagogika przekory.
Przekornie, ale z humorem można podejść do wielu tematów i stworzyć relacje zaufania, dobrej zabawy.
Uczniowie często pytają: po co nam to? Po co się tego uczymy?
Tak jakby chcieli sobie ograniczyć świadomie zdobywaną wiedzę i kształcone umiejętności. To, albo to. Bo po co to i to. Wybory pomiędzy. Tak całe życie funkcjonujemy.
​A może da się zagarnąć dla siebie wszystko?
Może miło jest "wiedzieć wszystko", albo "prawie wszystko"? Czy taka postawa może mieć jakąś wartość?
Co to wym sÄ…dzicie?
Uczniów trzeba nauczyć, że dobrze jest wiedzieć, znać siÄ™, doÅ›wiadczać.
Powiecie, że za dużo jest tej caÅ‚ej wiedzy, panuje ogólnie natÅ‚ok informacji. Nie da siÄ™ wiedzieć wszystkiego, lepiej siÄ™ specjalizować.
Tylko, że aby być nieograniczenie kreatywnym - trzeba wiedzę mieć maksymalnie rozległą.
Rozwojowi świata nauki potrzebne są takie jednostki​. Reszta niezainteresowanych może "wbijać przysłowiowe gwoździe". Oczywiście do wbijania młotkiem gwoździa, aż tak kreatywnym być nie trzeba, ale jeśli chcemy mieć super absolwenta - to nie projektujmy uczniowi tylko takich sugerowanych opcji w życiu. Na styku tych dwu perspektyw absolwenta szkoła decyduje kim będzie on w przyszłości.
​To oczywiÅ›cie - w dużym skrócie...
I jest jeszcze małe "ale"...
Jaki "ale" - oczywiście predyspozycje.
​SÄ… jeszcze wrodzone predyspozycje, talent, zdolnoÅ›ci, które determinujÄ… kim uczeÅ„ może zostać. Jednak determinacja, pasja, zainteresowanie pomaga przeÅ‚amywać ograniczenia i w efekcie - zostaniesz kim chcesz, jeÅ›li siÄ™ do tego bardzo przyÅ‚ożysz i nie ma innych niezależnych barier, aby to osiÄ…gnąć.
​
Zagadnienia:
• Co to jest projekt / projekt obecnie
• Jak tworzyć przestrzeÅ„ miÄ™dzyprzedmiotowÄ…
• PrzykÅ‚ady projektów interdyscyplinarnych
• NarzÄ™dzia wspóÅ‚pracy
• Walory edukacyjne projektów miÄ™dzyprzedmiotowych
• Jak zaplanować wdrożenie integracji miÄ™dzyprzedmiotowej – etapy
• MateriaÅ‚y do praktycznego wykorzystania
​
Poniżej zamieszczam linki (miÄ™dzy innymi) do autorskich stron przygotowywanych, jako pomoc do szkoleÅ„ nauczycieli, które prowadziÅ‚am.
TiKiem zajmujÄ™ siÄ™ od 1999 r. i niektóre materiaÅ‚y sÄ… nadal aktualne i pomocne.
​