PASJA - jak ją w sobie rozbudzić?
Składowe pasji
Uczenie myślenia poztywnego
Wszelkiego rodzaju działanie nie może być z góry skazane na porażkę. Należy wyeliminować strach przed porażką, przegraną, myślą - że coś może się nie udać, czynem - że coś się nie uda. Trzeba polubić próbowanie. Wszelkie objawy nieprzewidywalnego działania. Aby nabrać tej pozytywnej postawy trzeba nauczyć się pozytywnego myślenia.
Przekraczanie granic
Należy zrozumieć, że niczego nie musimy w swoim życiu robić, osiągać, dokonywać - ale możemy. Wszystkiego możemy spróbować. Zamiana "musieć" na "móc" to zasadnicza zmiana w sposobie myślenia.
Fantazja
Wyobraźnia, fantazja - to pojęcia związane z twórczym myśleniem. Fantazjujmy zatem. Warto zaszaleć myślowo, bo może się okazać, że dzięki temu wykreujemy nową wartość. Stworzymy coś czego jeszcze nikt nie stworzył, dokonamy czegoś, czego nikt nie dokonał.
Wizualizacje
Czasem najpierw sobie trzeba to wyobrazić. Potem pomyśleć jak to zrealizować. Na chwilę zapomnieć o tym, żeby nam się poukładało. A następnie rozpocząć starania w celu dokonania tego - co chcemy aby się zrealizowało. Wizualizacja wzbudzi w nas stan, który w tle posłuży jako podłoże pod myślenie kreatywne. Stany emocjonalne są niezwykle istotne w procesach twórczych i projektowych.
Przełamywanie schematów myślowych
Myślenie, że coś się nie uda, bo tak sądzą inni nie powinno nas zatrzymywać. Nauczmy się weryfikować utarte schematy. Może to spotyka wszystkich, ale nie nas? Dopóki się nie przekonany sami na sobie, nie poddawajmy się.
Twórcze myślenie
Twórcze myślenie nie ogranicza nas, ale przenosi nas w świat inny, nowy, możliwy do eksplorowania. Umiejętność łączenia odrębnych jakości w nową, spójną jakość - to właśnie twórcze myślenie. twórcze myślenie powoduje, że powstają nowe wynalazki, powstają nowe rozwiązania, udoskonalenia, nowe gatunki w sztuce, muzyce.